Разработано с JooMix.

    Ювілейний XV Міжнародний театральний фестиваль жіночої творчості імені Марії Заньковецької в Ніжині традиційно розпочався 27 жовтня. Цього року він був присвячений 165-й річниці від дня народження фундаторки Національного театрального мистецтва, першої Народної артистки України –великої актриси Марії Костянтинівни Заньковецької.

   Ніжинці та гості міста з нетерпінням очікували мистецький форум, тому ще задовго до його початку квитки на фестивальні вистави були розкуплені.

   Цьогоріч на фестиваль завітали театральні колективи з Кропивницького, Києва, Львова, Сум, Білої Церкви, Чернігова, Чернівців, а також представники Білорусі: театральні колективи Гомеля та Мозира. Десять фестивальних днів пролетіли, як одна мить!

   Представлені на фестивалі роботи оцінювала високопрофесійна експертна рада (журі фестивалю). До її складу входили: Алла Підлужна  – театрознавець, лауреат премії НСТД України у галузі театрознавства та театральної критики, голова експертної ради (м. Київ);  Алла Соколенко  – народна артистка України, заступник генерального директора-художнього керівника з творчих питань Ніжинського академічного українського драматичного театру імені М. Коцюбинського; Володимир Дорохін – заслужений артист України, кандидат мистецтвознавства,  лауреат мистецької премії ім. М. Заньковецької НСТД України, директор Ніжинського коледжу культури і мистецтв ім. М. Заньковецької; Альона Камачева  – голова Попечительської ради Ніжинського академічного українського драматичного театру ім. М. Коцюбинського, директор приватного підприємства «Глорія».

   Хлібом-сіллю традиційно зустрічали учасників на сцені Ніжинського театру. Пам'ятні подарунки і дипломи вручав колективам генеральний директор-художній керівник театру, з.п.к. України Юрій Муквич.

   Фестивальне дійство розпочалося комедією Андрія Курейчика «Обережно – жінки!» у виконанні акторів Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л.Кропивницького. Справжній французький шарм, експресія та яскравий стиль гри актрис – Інни Дорошенко (витончена аристократка Марісабель), Людмили Швець (брутальна барменша Жаклін) і Дарії Ярошенко (наївна студентка Сорбонни Лулу), що зіграли трьох «німф» паризького художника-ловеласа, припали до смаку глядачеві. Це був чудовий фестивальний старт! Гучні оплески довго лунали у театральній залі. «Найкращий жіночий акторський ансамбль» – такою номінацією, за підсумками фестивалю, було нагороджене яскраве творче жіноче тріо.

   Традиційно на фестиваль до Ніжина приїздять студенти акторських курсів Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого. Цього року майбутні артисти демонстрували свою акторську майстерність у комедії «Приборкання норовливої» за п’єсою Вільяма Шекспіра. Тому другий день фестивалю був динамічним і веселим. Жива, майже професійна гра, студентів отримала схвальні відгуки у серцях глядачів і перенесла їх у іншу епоху. Підсумком театрального дійства став висновок героїні вистави: норовиста жінка ніколи не зазнає справжнього жіночого щастя.

   Третього фестивального дня разом із виставою «Королева краси» Мартіна МакДонаха Гомельського міського молодіжного театру, який уперше завітав до Ніжина, глядач перемістився в ірландське селище. Смертельний двобій двох найрідніших людей – хворої безпорадної матері та самотньої нещасної доньки –був справжнім «кухонний бойовиком» у прямому сенсі цього слова. Засоби їх протистояння, що демонструвалися на сцені актрисами, виходили за всі мислимі межі. Драма не залишила байдужим жодного глядача.

   Журі високо оцінило дуетну роботу головних героїнь вистави, актрис Валерію Лагутто та Галину Анчишкіну, і нагородило їх дипломом у номінації «Найкращий жіночий акторський дует».

   «Lightsouls» («Світлі душі») «багатослівно» без жодного слова продовжили четвертий день фестивалю. Пластично-візуальний театр «Quartet DEKRU» із виставою «Комедія життя» Любові Черепахіної через жанр класичної пантоміми підкорив серце ніжинського глядача. У виставі поєднувалися найщиріші людські емоції, які подарували чудовий настрій, наповнивши душі добротою і любов'ю. Експертна рада фестивалю високо оцінила роботу художнього керівника та головного режисера, доцента кафедри режисури естради театралізованих видовищ та цирку КМАЕЦМ – з.п.к. України Любов Черепахіну, відзначивши призом у номінації: «Режисура оригінального жанру».

   Гості з Білорусі, колектив Мозирського драматичного театру імені І. Мележа, продовжили п’ятий фестивальний день трагікомедією «Про те, до чого гірка доводить», за твором Михайла Дубовика. Білоруська мова вистави не завадила глядачеві пройнятися злободенною темою, яка доводить, що надмірний потяг до спиртного підводить людину до прірви життя.

   Уперше до Ніжина завітав Сумський обласний театр для дітей та юнацтва. У драмі «Нормальна ненормальність» за п’єсою Володимира Винниченка «Закон», показано, на що здатні жінки в екстремальних життєвих ситуаціях. Вистава підтвердила одвічну аксіому: жіночу логіку передбачити неможливо. Головна героїня умовляла свого чоловіка, професора філософії, завести собі коханку, щоб народжене від цих стосунків немовля виховати як своє, і цим врятувати родину. Про кохання та зраду, про бажання та неможливість, про пристрасть та самопожертву йшла мова в цей фестивальний день.

   Експертна рада оцінила акторську майстерність колективу цього театру, відзначивши жіночий акторський склад (Інна – з.а. України Анфіса Зінченко, Марія Андріївна – Віра Ішан, Люда – Ангеліна Адлер) номінацією «Приз глядацьких симпатій». 

   Київський академічний обласний музично-драматичний театр ім. П. Саксаганського з Білої Церкви музично інтерпретував відому п’єсу Ярослава Стельмаха «Кохання у стилі бароко», показавши неймовірну історію кохання. У цей, сьомий день фестивалю, на сцені Ніжинського театру вирували справжні українські пристрасті. Колоритні персонажі і заплутаний сюжет із перевдяганням, перевтіленням та жаданим примиренням закоханих припали до смаку ніжинцям.

   Юнацький максималізм і прагнення свободи були висвітлені у виставі «Вільні метелики» Леонарда Герша акторами Чернігівського театру ім. Т. Г. Шевченка. Історія знайома, як світ: він і вона... Та цього разу: він – сліпий музикант, а вона – його сусідка по квартирі, абсолютно розкріпачена молода особа, не обтяжена дотриманням моральних норм. Гра акторів була настільки природньою і переконливою, що з перших хвилин вистави глядач проникся дійством, а експертна рада відзначила молоду актрису Ольгу Ярошенко за виконання ролі Джил Теннер призом у номінації «За художню переконливість у створенні сценічного образу».

   Незвична та неоднозначна тема була піднята колективом Чернівецького академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. О. Кобилянської у виставі «Сяй, мій божевільний діаманте!» за мотивами п’єси Айвона Менчелла, продемонструвавши феєрверк жіночих характерів. Життєві історії трьох подруг-удовиць, які проводять свій час на цвинтарі, на могилах чоловіків, різні, та були розказані із самоіронією і таким почуттям гумору та оптимізмом, що глядацькі овації довго не вщухали після вистави.

   Номінацією «За кращу жіночу роль другого плану» експертною радою фестивалю було відзначено гру заслуженої артистки України Лариси Попенко за виконання ролі Люсіль у цій виставі.

   За багаторічною традицією закривав фестиваль жіночої творчості в Ніжині Львівський національний академічний український драматичний театр ім. М. К. Заньковецької. Вистава «Мій Роден» Ольги Кіс вразила і своєю сценографією, і постановкою, й акторською майстерністю, і тією самовіддачею, з якою працювали актори. Вона про кохання – навіжене, нестримне, як мана –талановитої Камілли Клодель до геніального скульптора Огюста Родена. Драма, де вирували шалені творчі пристрасті, які з надзвичайною емоційністю були передані актрисою Наталею Лісовою. Ця вистава поставила яскраву фінальну крапку у фестивальному марафоні й зазвучала останнім акордом XV Міжнародного театрального фестивалю жіночої творчості імені Марії Заньковецької.

   Головний приз фестивалю з врученням Обласної премії ім. М. Заньковецької по праву отримала заслужена артистка України Наталія Лісова за роль Камілли Клодель у виставі «Мій Роден» Ольги Кіс (Львівський національний академічний український драматичний театр ім. М. К. Заньковецької).

   Фестиваль, який чекали, який жив, вирував, якому присвячували вірші, закінчився, а теплі спогади про нього ще надовго залишаться в серцях вдячних глядачів!

 

 

 

Помічник генерального директора –

художнього керівника театру                                     

Оксана Кравченко